0

Czerwień przyciąga kobiety

LOS ANGELES, CA - NOVEMBER 18: Rapper Tyga attends the 40th Anniversary American Music Awards held at Nokia Theatre L.A. Live on November 18, 2012 in Los Angeles, California. (Photo by Jeff Vespa/WireImage)

Czerwień w wielu kulturach kojarzona jest z seksualnością, władzą, namiętnością. Aktualne badania opublikowane w sierpniowym numerze Journal of Experimental Psychology dowodzą, że kobiety oceniają jako bardziej atrakcyjnych mężczyzn, których na zdjęciu przedstawiono w czerwonym ubraniu lub na czerwonym tle.

Prowadzący badania dr Andrew Elliot z Uniwersytetu Rochester i Uniwersytetu Monachijskiego zaprezentował wyniki kilku eksperymentów. W pierwszym z nich kobiety i mężczyźni oceniali na 9-cio stopniowej skali atrakcyjność białego mężczyzny sfotografowanego na czerwonym lub białym tle. Biorące udział w badaniu kobiety oceniły jego atrakcyjność średnio o 1 punkt wyżej niż gdy mężczyzna prezentowany był na czerwonym tle. W drugim eksperymencie 55 kobiet oceniało atrakcyjność mężczyzny w czerwonej lub zielonej koszulce przedstawionego na kolorowej fotografii. I w tym przypadku zdecydowanie lepiej oceniony został „mężczyzna w czerwieni”. Oceniony też został jako bardziej pociągający.

Podobne wyniki uzyskano w badaniach prowadzonych w różnych kulturach: w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech i Chinach. Co więcej w kolejnych eksperymentach stwierdzono, że kobiety oceniały mężczyznę w czerwonej koszulce jako posiadającego wyższy status. W dalszych mniejszych próbach pokuszono się o hipotezę, że kolor czerwony może podnosić seksualną atrakcyjność mężczyzny poprzez sygnalizowanie jego wyższego statusu.

Szczególna rola koloru czerwonego wydaje się być wspólna dla wszystkich naczelnych, a mężczyźni noszący czerwone ubrania mogą czuć się bardziej dominujący od innych.

 

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *